DAHA FAZLA TEST, DAHA FAZLA TANI ve DAHA FAZLA YAŞAM…

COVID-19’un global yayılımı şüpheli vakaların sayısını dramatik bir şekilde arttırırken, coğrafi lokalizasyona bakılmaksızın, test yapılabilecek çok daha fazla laboratuvar, tıbbi cihaz, reaktif ve malzeme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Özellikle COVID-19’un katlanarak artan yayılım hızı ve buna eş zamanlı olarak gelişen, hastanelerdeki yoğunluk, Sağlık çalışanlarının iş saatleri/yükleri/RİSKLERİ göz önüne alındığında, HIZLI ve DOĞRU Sonuç veren, her kesimden kişilerin rahatlıkla ulaşıp, evde yapabileceği pratik ‘Test Kit’lerinin üretimi ve kullanıma sunulmasının COVID-19 esaslı Global Pandeminin sonlandırılması için başrol oynayacağı son derece açıktır.

Her gün sayısı artan ve kabul gören makalelerdeki bilgilerin ışığında, mevcut testlerdeki dezavantajları bertaraf edebilecek yenilikçi testlerin yanı sıra gerek hesapsal verilerle desteklenmiş mekanistik çalışmalar gerekse hızlı ve kesin tanıya yönelik IVD dışı laboratuvar bazlı test metodolojilerinin geliştirilmesi bu alanda COVID-19 ve benzeri salgınların önlenmesine yönelik önemli adımlar atılmasını sağlayacaktır.

Sonuç olarak, mevcudun ötesinde, herkesin ulaşıp, evinde hastaneye gitme gereği olmaksızın kullanıp doktoruyla temas kurabileceği ve gerekli önlemlerin acilen alınmasını minimum risk ile sağlayabilecek, Hızlı Test kitlerini geliştirip üretmek için, bu alanda birikim sahibi tüm bilim insanlarının vakit kaybetmeksizin bu konuya odaklanması şu günün en önemli gereksinimidir. DAHA FAZLA TEST, DAHA FAZLA TANI ve DAHA FAZLA YAŞAM…

 

Prof. Dr. Suna TİMUR

Ege Üniversitesi